TR

Çevir:

AFGANİSTAN

image35

Afganistan’da öğrenime tika’dan destek

Türk işbirliği ve koordinasyon ajansı başkanlığı (tika) mezar-ı şerif ofisince tadilatı tamamlanan okul açıldı. Afganistan'ın belh vilayetinin merkezi mezar-ı şerif'in en köklü liselerinden kabul edilen ve 7 binin üzerinde adam öğrencinin tahsil gördüğü bahter lisesinin 8 sınıflık ek binası hizmete açıldı. Törende mevzuşan belh vali yardımcısı şucauddin şuca, afganistan'ın kalkınması, altyapısının geliştirilmesi ve özellikle tahsil, sıhhat başta olmak üzere yaptığı projeler için Türkiye ve tika'ya teşekkür etti.

ÖZBEKİSTAN

image36

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinden özbekistan atağı

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinden özbekistan atağı 

Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, türk cumhuriyetlerine yönelik tanıtım atağı başlattı. Tanıtım atağında ilk durak, 2019 yılının ocak-mart döneminde yüzde 231'lik ihracat artışı sağladığımız özbekistan oldu.


Ege su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatçıları birliği, özbekistan'da düzenlenen uzfood fuarı'na katılarak türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin tanıtımını yaptı. Türk cumhuriyetleri ile tarihi dostluğu ticarete dönüştürmek istediklerini belirten ege su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatçıları birliği başkanı bedri girit, özbekistan'daki fuara türk cumhuriyetlerinin çoğunda etkinlik gösteren gıda ithalatçılarının geldiğini, bu fuarda türk besin ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını kaydetti.


"türk cumhuriyetlerini hedef pazar seçtik"


Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün avrupa ülkeleri, ortadoğu ülkeleri, Amerika ve rusya pazarında yoğunlaştığını anlatan girit, "türk cumhuriyetleri'ne sınırlı bir ihracatımız var. Türkiye'nin ihracatta yeni pazarlar kazanarak hedeflerine ulaşması için türk cumhuriyetlerinin hedef pazar olarak seçtik. 2019 seneninın ocak-mart döneminde özbekistan'a ihracatımızın yüzde 231'lik artışla 1 milyon 831 bin dolara çıkması da doğru bir karar verdiğimize işaret ediyor" diye konuştu.

10 binin üzerinde şahıs fuarı ziyaret etti

Ege su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatçıları birliği 3-5 nisan tarihleri arasında özbekistan'ın başkenti taşkent nec uzexpocentre fuar merkezinde iteca exhibitions tarafından düzenlenen uzfood fuarı'na 21 m2 info stand ile katılım sağladı. Fuarda ege su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatçıları birliğini, yönetim kurulu üyesi melih işliel temsil etti. Uzfood fuarı'na 25 farklı ülkeden, 260 firma katılım sağlarken, 10 binin üzerinde şahıs fuarı ziyaret etti. Türkiye uzfood fuarı'na 35 şirket ile iştirak etti.


270 bin dolar ihracat


Türkiye'den özbekistan'a 2018 senesinde 2 milyon 168 bin dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç edilirken, süt ve süt ürünleri sektörü 1 milyon 30 bin dolarlık ihracat tutarıyla en fazla ihracat meydana getiren alt sektör oldu. Kanatlı sektörü 612 bin dolarlık ihracata imza atarken, özbekistan'a türkiye'den 137 bin dolarlık su ürünleri, 120 bin dolarlık yumurta ihraç edildi. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün diğer kalemlerinin özbekistan'a ihracatı ise 270 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 

Kaynak: iha

ÖZBEKİSTAN

image37

Özbekistan'da tarım fuarı yapıldı

Dünyanın 22 ülkesinden 150'den fazla şirketin yer aldığı fuara türkiye'den 60 şirket katıldı.

Fuarın açılış töreninde konuşan türkiye'nin taşkent büyükelçisi mehmet süreyya er, türk şirketlerının yoğun ilgi gösterdiği fuarın münasebetını meydana getiren tarım sektörünün iki ülke arasındaki stratejik alanlardan birini teşkil ettiğini belirtti. Er, "özbekistan ile iş birliğini ziraat alanında en üst seviyeye taşımak isteyen türkiye, elverişli coğrafi koşulları ve iklimi, ekilebilir arazileri ve bol su kaynakları ile tarım ve besin alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir." dedi.


Er, türkiye'nin 2017'de ürettiği 2,7 milyar dolarlık ziraat makinelerinden 652 milyon dolarlık ihracat yapmış olduğunı, söz mevzusu makinelerin özbekistan'ın da aralarında olduğu birçok ülkede yoğun şekilde tercih edildiğini vurguladı.


Fuarı, tarımı stratejik bir sektör olarak kabul eden özbekistan'a daha fazla katkıda bulunma fırsatı olarak görmüş olduklerini anlatan er, dünyanın birden fazla ülkesinden çok sayıda iş adamı ve ziyaretçinin katıldığı fuarın başarılı olacağına inanılmış olduğunu söyledi.